5 najczęstszych dolegliwości u seniorów. Jak sobie z nimi radzić?

Gdy decydujesz się na wyjazd do pracy w roli Opiekuna osób starszych, musisz liczyć się z tym, że senior może cierpieć na różne schorzenia związane z wiekiem. Przedstawimy Ci dziś najczęstsze dolegliwości, spotykane u osób starszych, a także sposoby na to, jak sobie z nimi radzić.

Reumatyzm

Jest to zwyrodnieniowa choroba stawów, charakteryzującą się przewlekłym bólem oraz zaburzeniami ruchowymi. Jest to bardzo powszechne schorzenie, o czym świadczy fakt, że cierpi na nią aż co czwarta starsza osoba. W walce z reumatyzmem pomoże odpowiednia dieta oparta na warzywach i owocach, czyli produktach zawierających witaminy o charakterze przeciwzapalnym. Gdy objawy są silniejsze, możesz zastosować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Doraźnie mogą pomóc ciepłe lub zimne okłady.

Demencja

Osoby cierpiące na demencję starczą wymagają od Opiekuna więcej uwagi i cierpliwości. Musisz być przygotowany na to, że senior będzie zapominał o tym co miał zrobić, nie pamięta ludzi, których zna od lat. Ważne jest to, by nie krytykować naszego podopiecznego – w końcu nie jest to jego wina, a wytykając mu zapomnianą sprawę, wywołamy w nim niepotrzebny stres. Jak sobie radzić z demencją u osoby starszej? Dobrym pomysłem jest angażowanie seniora w różnorodne zajęcia, jak np.: rozwiązywanie krzyżówek, czytanie książek, gry planszowe lub karciane czy zwykłe, codzienne rozmowy. To tak niewiele, a potrafi zdziałać cuda!

Nietrzymanie moczu przez seniora

Wszystkie mięśnie z wiekiem ulegają osłabieniu, również te odpowiedzialne za trzymanie moczu. To bardzo krępujący temat dla osoby, która cierpi na to schorzenie, dlatego też powinieneś wykazać się taktem i delikatnością. Jeśli problem jest sporadyczny, nie powinniśmy się martwić, jednak gdy senior zmaga się z tym na co dzień – najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie specjalnych pieluch, przeznaczonych dla osób w tym wieku. 

Choroby serca

To coraz częściej spotykana choroba, nawet wśród młodych osób. Poza czynnikami genetycznymi, najczęściej wywołana jest niewłaściwą dietą oraz stresującym trybem życia. Jak pomóc osobie z chorym sercem? Stan zdrowia seniora z pewnością poprawi odpowiedni styl życia, oparty na zdrowym odżywianiu, odpoczynku oraz regularnym braniu leków – jeśli takie zostały przepisane przez lekarza.

Cukrzyca u podopiecznych

Z poważniejszych chorób występujących u seniorów, wyróżnić można jeszcze cukrzycę. Przy tym schorzeniu należy pamiętać o regularnym mierzeniu poziomu cukru we krwi i zbilansowanej diecie, dostosowanej indywidualnie do chorej osoby. Nie należy się tym martwić – opiekunka w Niemczech najczęściej nie zajmuje się podawaniem leków ani mierzeniem poziomu cukru. W większości przypadkach robi to pracownik niemieckiej służby zdrowia lub członek rodziny seniora. Niemniej, gdy w ogłoszeniu widnieje informacja o takiej chorobie, warto dopytać o szczegóły przed podjęciem zatrudnienia.