Praca opiekunki w Niemczech w dobie pandemii. Najważniejsze informacje

Pandemia spowodowała wiele zmian na rynku pracy, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Przemieszczanie się nadal jest znacznie utrudnione w wielu krajach, co szczególnie wpłynęło na życie ludzi pracujących za granicą. Niektóre firmy, szczególnie dotknięte restrykcjami i ogólną sytuacją gospodarczą, zmuszone były zniknąć z rynku, co dla wielu zatrudnionych skutkowało utratą pracy. Jak w obecnych czasach wygląda opieka nad osobami starszymi? Jakich restrykcji trzeba przestrzegać na miejscu? Czy każdy może wjechać na terytorium Niemiec? Odpowiemy w artykule. 

Restrykcje wjazdowe

W Niemczech obowiązują większe restrykcje niż w Polsce, o czym warto pamiętać, podejmując pracę opiekunki. Osoby zaszczepione przed wyjazdem muszą wypełnić formularz lokalizacyjny z załączonym certyfikatem szczepienia. Więcej formalności czeka na osoby, które szczepienia nie przyjęły. Każdy przyjeżdżający jest zobowiązany do zrobienia testu na 48 godzin przed wjazdem oraz do odbycia dziesięciodniowej kwarantanny. W przypadku wykonania testu antygenowego lub PCR, istnieje możliwość wcześniejszego zwolnienia, jednak najszybciej nastąpić to może piątego dnia kwarantanny.

Środki ostrożności podczas pandemii

Pracując w roli Opiekunki, jesteś odpowiedzialna za podopiecznego, który często jest osobą schorowaną, w większym stopniu narażoną na ciężki przebieg zakażenia wirusem. Warto pamiętać o podjęciu środków ostrożności, aby zminimalizować ryzyko choroby, zarówno u siebie, jak i Twojego podopiecznego.

Co możesz zrobić?

  • dokładnie myj ręce, szczególnie po powrocie ze sklepu czy od lekarza, gdzie najbardziej jesteś narażona na zakażenie,
  • używaj środków do dezynfekcji rąk, maseczek ochronnych i rękawiczek jednorazowych,
  • dezynfekuj zakupy po powrocie do domu – produkty wystarczy przetrzeć, a owoce dokładnie umyć pod bieżącą wodą,
  • jeśli nie jest to konieczne – ogranicz do minimum kontakt z innymi (bliskimi podopiecznego i osobami, które nie są domownikami); w przypadku braku takiej możliwości, zachowaj środki ostrożności, takie jak noszenie maski czy zachowywanie bezpiecznej odległości.

Opieka nad seniorem a SARS-CoV-2

Podczas sprawowania opieki nad seniorem w Niemczech, to Ty jesteś osobą, która spędza najwięcej czasu z podopiecznym. Oprócz zachowania środków ostrożności, warto bacznie obserwować seniora. U osób starszych COVID rozwija się bardzo szybko, więc w przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości lub odstępstw od normy w stanie zdrowia seniora, zalecana jest konsultacja z lekarzem. 

Bezpieczeństwo Opiekunki w czasie pandemii

Równie ważną kwestią jest Twoje własne zdrowie. Gdy tylko zauważysz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak: zmiana samopoczucia, podwyższona temperatura lub utrata smaku i węchu, należy niezwłocznie powiadomić koordynatora, który zorganizuje potrzebną pomoc. To ważne, by reagować szybko w przypadku zakażenia – tak, aby zminimalizować ryzyko zarażenia się drugiej osoby.

Obecnie, szczepienia przeciw COVID są dobrowolne, należy jednak wspomnieć, że niemiecki rząd pracuje nad ustawą wprowadzającą obowiązek ich posiadania. Zalecamy bieżące śledzenie sytuacji, a w przypadku osób niezaszczepionych — rozważenie przyjęcia szczepionki przeciw SARS-CoV-2. W przypadku zakażenia, zminimalizuje to ryzyko ciężkiego przebiegu choroby, ponadto unikniesz dodatkowych testów, a także obowiązkowej w Niemczech kwarantanny.