Pierwszy wyjazd do pracy w opiece w Niemczech. Co warto wiedzieć?

Jeśli jedziesz pierwszy raz do pracy jako Opiekun czy Opiekunka w Niemczech, pewnie zastanawiasz się, co spakować, by na miejscu mieć ze sobą wszystko, co potrzebne. Z naszego krótkiego tekstu dowiesz, co powinno znaleźć się w Twojej walizce, a co może okazać się tylko zbędnym obciążeniem. Powodzenia!

Dokumenty to podstawa

W Twojej walizce na wyjazd do pracy w opiece w Niemczech honorowe miejsce powinny zająć dokumenty. Spakuj w bezpiecznym miejscu: dowód osobisty, potwierdzenie ubezpieczenia, prawo jazdy (jeśli posiadasz) oraz umowę z agencją pracy, która pomogła Ci znaleźć sztelę. Przy okazji pakowania dokumentów pamiętaj o tym, by zabrać telefon komórkowy z ładowarką, karty płatnicze i trochę gotówki na początek. Na pewno przydadzą się również rozmówki niemieckie czy mały słowniczek dla utrwalenia znajomości języka.

Walizka Opiekunki osób starszych

Nie warto na wyjazd zabierać ogromnej walizki – tym bardziej, że większość wyjazdów do pracy w charakterze Opiekunki osób starszych w Niemczech trwa około dwóch miesięcy. Ubrania bez problemu wypierzesz na miejscu, dlatego nie trzeba brać zbyt wielu zmian bielizny. Ważne jest natomiast, by zapakować do walizki odzież dopasowaną do pogody na miejscu pracy – ta może nieco różnić się od pogody w Polsce, dlatego koniecznie sprawdź ją przed wyjazdem.

Kosmetyków też nie musisz dźwigać w drodze na sztelę. Zabierz jedynie ulubiony krem, perfumy czy balsam do ciała. Wszystkie inne kosmetyki do podstawowej higieny, jak żel pod prysznic, mydło czy pasta do zębów dostępne są na miejscu w niemieckich drogeriach – w cenach zbliżonych do polskich. Zabierz natomiast ze sobą własny ręcznik.

Nie zapomnij też o lekach, jakie przyjmujesz codziennie. Przed wjazdem dobrze jest wykupić w krajowej aptece taką ilość, jaka będzie Ci potrzebna na cały pobyt. Pewnie wcześniej trzeba będzie skontaktować się ze swoim lekarzem – koniecznie to zaplanuj, by nie działać na przysłowiową ostatnią chwilę. Do walizki Opiekunki osób starszych warto ponadto zabrać małą apteczkę, która może przydać się w razie nagłej sytuacji. Spakuj do niej: leki przeciwbólowe, plastry, coś na żołądek.

Opiekunko, nie zapominaj o przyjemnościach!

W walizce Opiekunki osób starszych w Niemczech powinny znaleźć się również przedmioty, które umilą Ci czas wolny od pracy. Niektóre Opiekunki zabierają krzyżówki, książki, sudoku, a inne stawiają na prace ręczne, jak szydełkowanie czy robótki na drutach.

Jeśli masz taką możliwość, możesz zabrać ze sobą laptopa – w większości domów podopiecznych jest nielimitowany dostęp do Internetu. Komputer umożliwi Ci, np. oglądanie filmów czy czytanie wiadomości. A dzięki kontaktom z bliskimi przez Skype, rozłąka nie będzie tak dotkliwa i czas za granicą szybko minie.

Nie zapominaj też o pozytywnym nastawieniu. Dobry humor to podstawa dobrej pracy w opiece!