To pytanie z pewnością zadaje sobie każda osoba, która rozważa wyjazd do pracy za granicą w roli Opiekunki lub Opiekuna. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każdy przypadek jest inny. Pokażemy Ci jednak, jak najczęściej wygląda dzień pracy oraz na co zwrócić uwagę przed wyjazdem.
Wybranie oferty
Już na tym etapie warto zwrócić uwagę na to, jakie oczekiwania zostały wymienione w ogłoszeniu. Bardzo często wymagania są do siebie zbliżone, ale zdarzają się wyjątki. Opiekun zazwyczaj przyrządza posiłki, pilnuje regularnego picia wody, zażywania przez podopiecznego leków oraz pomaga seniorowi w codziennych czynnościach, takich jak poruszanie się czy higiena.
Typowy dzień pracy Opiekuna
Każdy dzień zaczyna się od porannej toalety. W zależności od stanu zdrowia seniora, może być potrzebna pomoc. Jeśli Twój podopieczny jest osobą leżącą, należy go umyć i ubrać w łóżku. Po porannej toalecie, Opiekun przyrządza śniadanie dla siebie i swojego podopiecznego. Zdarza się, że i przy jedzeniu trzeba zaoferować wsparcie. Gdy senior odpoczywa po śniadaniu, masz chwilę dla siebie. Jeśli zaistnieje potrzeba, to często do obowiązków Opiekuna należy też sprzątanie i robienie zakupów. Natomiast Opiekun nie powinien przeprowadzać generalnego sprzątania domu, ale zadbać o porządek na codzień.
W godzinach wieczornych przychodzi czas na przygotowanie kolacji, a później wieczorną toaletę. Gdy tylko senior położy się spać, dla Opiekuna zaczyna się czas wolny. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z okazji i wykonanie telefonu do rodziny, czytanie książki lub zrelaksowanie się po całym dniu. Jeśli natomiast senior potrzebuje pomocy również w nocy, to jesteś zobowiązany udzielić mu wsparcia. Warto wspomnieć, że w Niemczech Opiekunowie nie zajmują się wykonywaniem czynności pielęgniarskich, takich jak: robienie zastrzyków, mierzenie poziomu cukru czy rozdzielanie leków. W tym zakresie możesz liczyć na Niemiecką pomoc medyczną lub członka rodziny seniora.
Jak urozmaicić czas podopiecznemu, ale i sobie
Oferty pracy niekiedy dotyczą osób, które są całkiem samodzielne. Możesz wykorzystać ten fakt i spędzić z seniorem czas aktywnie, zabierając go na spacer, wspólnie czytając książki czy grając w karty. To doskonałe rozwiązanie również dla Ciebie – możesz ciekawie spędzić czas i szlifować znajomość języka niemieckiego, będąc jednocześnie w pracy. Gdy nasz podopieczny choruje, np.: na Alzheimera, warto korzystać ze specjalnych materiałów, które mogą wpłynąć na opóźnienie postępu choroby takich jak puzzle, układanki czy ćwiczenia pamięciowe.
Opieka koordynatora
OpiCasa zapewnia opiekę wykwalifikowanego zespołu oraz koordynatora zarówno przed, jak i w trakcie wyjazdu. Możesz zgłosić się do nas z każdym problemem, a w nagłych sytuacjach skorzystać z numeru alarmowego. Pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na naszą pomoc!